Apple çevre birimleri

Mac’te ekran görüntüsü almak
15 Şubat 2013
Livescribe Echo Akıllı Kalem
23 Mayıs 2013
Tümünü göster

Apple çevre birimleri

Bir Mac kullanmaya başladıktan sonra, ister istemez Apple’ın diğer aksesuarlarına ve çevre birimlerine de ilgi duymaya başlarsınız. “Hangisini alsam?”, “hangisi ne işe yarar?” veya “işime yarar mı?” diye sormaya ve araştırmaya başlarsınız. Apple çevre birimleri konulu yazımızda bu sorulara cevap bulmaya çalışacağız.

acc-klavye

Apple Klavye

Kablolu veya Bluetooth teknoljisi ile kablosuz olarak çalışan Apple Klavyelerinin kablolu sürümünde nümerik tuş takımı da bulunuyor. Bluetoothlu modelde ise nümerik tuş takımı yok. Eğer masaüstü bir bilgisayar kullanıyorsanız veya diz üstü bir Mac kullanıyor ve harici bir monitöre bağlamışsanız bu iki klavyeden birini seçebilirsiniz.

acc-mouse

Magic Mouse

İki kalem pille ve Bluetooth teknolojisi ile çalışan, ismi gibi sihirli olan bu fare ilk başlarda ergonomik olarak sizi biraz zorlasa da çoklu-dokunmatik (multitouch) yüzeyi sayesinde bazı işlevlere daha hızlı ve pratik olarak ulaşabileceksiniz. Örneğin, Safari ile webde gezinirken bir önceki sayfaya geri dönmek için fare ile geri düğmesine tıklamak yerine, iki parmağınızın ucu ile fare yüzeyinin ortasından sola doğru kısa bir hareket yapabilirsiniz. Sistem tercihleri bölümünde Magic Mouse’un diğer özelliklerini değiştirebilirsiniz.

acc-trackpad

Magic Trackpad

Diz üstü bilgisayarınızdaki dokunmatik farenin (touchpad) biraz daha büyüğünü hayal edin. Çoklu-dokunmatik özelliğe sahip olan Magic Trackpad ile fotoğrafları kolayca yaklaştırabilir, birden fazla parmak dokunuşu ile çok pratik kullanım alışkanlıkları geliştirebilirsiniz. Magic Mouse ile Magic Trackpad arasında karar vermek size kalmış…

 

 

Airport Kablosuz Aksesuarlar

Apple, kablosuz ağ aksesuarları için Airport terimini kullanıyor. Airport Express ve Airport Extreme ürünleri ile hem işlerinizi kolaylaştırıyor, hem de pek çok işlevselliği bir arada sunuyor. Tüm ürünlerinde 802.11n teknolojisi kullanan Apple, yüksek hızda kablosuz veri aktarımı yapma imkanı da sunuyor.

acc-express

Airport Express

Evinizde veya işyerinizde mutlaka bir kablosuz ağınız vardır. Airport Express sayesinde isterseniz mevcut ağınızın kapsam alanını genişletebilir, isterseniz üzerindeki USB bağlantısı sayesinde mevcut yazıcınızı bir ağ yazıcısına dönüştürebilirsiniz. Böylece yazıcıdan çıktı almak için sürekli USB kablosunu bilgisayarınıza takmak zorunda kalmazsınız.

 

Airport Express’in işinize yarayacak en güzel özelliği ise iTunes müzik kütüphanenizdeki müzikleri kablosuz olarak ses sisteminize aktarmanıza olanak vermesi. Airport Express üzerindeki 3,5″lik kulaklık çıkışını herhangi bir ses yükselticisine veya bir hoparlör sistemine bağlayarak konforlu bir şekilde müzik dinleyebilirsiniz. Çalışma odanızdaki bilgisayarınızdaki müzikleri, mutfakta herhangi bir prize taktığınız Airport Express sayesinde Airport Express’e bağlı olan hoparlörlere kablosuz olarak transfer edebilirsiniz. Eğer iPhone, iPad veya iPod touch kullanıyorsanız AppStore’dan indireceğiniz Remote uygulaması ile bilgisayarınızdaki iTunes’u yönetebilir, eğer birden fazla Airport Express’iniz varsa sesi istediğiniz bir veya birkaç odaya aynı anda gönderebilirsiniz.

acc-extreme

Airport Extreme

Internete ADSL ile bağlanıyorsanız mutlaka kablosuz bir ADSL modeminiz vardır. Airport Extreme modem özelliği olmaması başta sizde hayal kırıklığı yaratabilir ama bazı özellikleri de ilginizi çekecektir.

Kablolu veya kablosuz ADSL veya Uydunet modeminizin çıkışını Airport Extreme’e bağlayarak bulunduğunuz ortamda yüksek hızda kablosuz bir ağ kurabilirsiniz. Aynı anda 2,4 Ghz ve 5 Ghz’lik iki farklı frekansta çalışması sayesinde hem 802.11b/g standartlarını destekleyen cihazların (iPhone, iPod Touch ve diğer kablosuz cihazlar) hem de yüksek kablosuz transfer hızı sağlayan 802.11n teknolojisine sahip cihazların (iPad, AppleTV ve mac bilgisayarlar) aynı kablosuz ağda kullanmanızı sağlıyor.

Üzerindeki 4 adet 1 gigabitlik ethernet çıkışı ile kablosuz bağlantı özelliği olmayan cihazları da bağlama şansınız da bulunuyor. Yine üzerinde bulunan USB çıkış sayesinde Airport Express’te olduğu gibi USB yazıcınızı bir ağ yazıcısına dönüştürme şansınız var.

Airport Extreme üzerindeki USB çıkışa bağlayacağınız bir USB harici disk ile ortak dokümanlarınızı ağınızda paylaşabilirsiniz. Hatta bilgisayarınızla beraber dışardaysanız, internete bağlanarak Airport Extreme’e takılı olan USB disk içerisindeki bilgilerinize uzaktan da ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu diski Time Machine olarak ta kullanabilirsiniz. Bilgisayarınız açık olduğu zamanlarda bilgisayarınızdaki tüm dosyalar her saat başı bu diske yedeklenecektir.  İstediğiniz zaman istediğiniz dosyanın önceki sürümlerine ulaşabilir, ya da silmiş olduğunuz bir dosyayı arşivden geri çağırabilirsiniz.

Airport Extreme’in gelişmiş ağ yönetim özellikleri sayesinde port yönlendirme, misafir kullanıcı denetimi gibi işlemleri kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

acc-timecapsule

Time Capsule

Airport Extreme özelliklerine ilave olarak 2 veya 3 TB’lık dahili bir diske sahip olan Time Capsule, özellikle ağınızdaki “kablosuz yedekleme sorunu” için ideal bir çözüm olacak.