Bluetooth Stereo Kulaklık (HS3000)

Livescribe Echo Akıllı Kalem
23 Mayıs 2013
bir sonraki slide neydi?
Bir Sonraki Slide Neydi?
31 Mayıs 2013
Tümünü göster

Bluetooth Stereo Kulaklık (HS3000)

Bu bir inceleme yazısıdır. Ürün ile ilgili bir satış/servis hizmeti verilmemektedir.

Herşey yeni aldığım 21.5″ lik iMac biligsayardan sonra başladı. Geç saatlerde müzik dinlemek gerektiğinde kulaklığın kablosunu bilgisayarın arkasındaki kulaklık soketine takıp çıkarmak rahatımı bozmaya başlamıştı. Araya bir uzatma kablosu takmak ta çözüm olmuyordu. Çünkü o kablo oraya takılı olduğu zaman bilgisayarın hoparlörlerinden ses çıkmıyordu. Yani kısacası o kablonun oradan çıkması gerekiyordu.

Kısa bir araştırma ile bir  bluetooth kulaklık kullanarak bu sorunu aşabileceğimi farkettim. Sonuçta müzik dinleyecektim ama çok ta kalitesiz bir kulaklık olmamalıydı. Kolay taşınabilecek, hatta mevcut iPhone kulaklığımı da kullanabileceğim bir bluetooth kulaklık bulmam gerekiyordu.

Aslında aradığım tam bir bluetooth kulaklık ta değildi. Kulaklığım zaten var. Amaç ses kaynağını bluetooth ile kulaklığa aktarmak.

Sony, Jabra, Nokia, Samsung gibi modelleri araştırmaya başlayınca Sony’nin çok pahalı, Jabra’nın biraz şekilsiz, Nokia’nın da teknik özelliklerinin yetersiz olduğunu görüp Samsung’un HS3000 Stereo Bluetooth Kulaklık modelinin en uygun olabileceğini farkettim.

HS3000-1

Ve nihayetinde bir Samsung mağazasından ürünü 99 TL’ye aldım. İşte bu kulaklığın yapabildikleri:

En güzel özelliği aynı anda iki cihaz ile kullanabiliyorsunuz. Telefonunuz ile eşleştirdikten sonra bilgisayarınızla da eşleştiriyorsunuz. Bilgisayarınızdan müzik dinlerken telefonunuza bir çağrı geldiğinde müzik sesi kesiliyor ve telefon devreye giriyor.

Üzerindeki 3,5 mm’lik soket sayesinde istediğiniz kulaklığı takabiliyorsunuz. Beraberinde gelen in-ear (kulağın içine tıkaç gibi giren kulaklık) yerine ben iPhone ile beraber gelen EarPod kulaklığı kullanıyorum.

HS3000-2

Mikrofon, cihazın üzerine yerleştirilmiş. Kullandığınız kulaklığın üzerinde mikrofonu kullanamıyorsunuz. Ama üzerindeki mikrofonun kalitesi de oldukça iyi.

A2DP özelliği sayesinde telefonunuzda veya bilgisayarınızda stereo müzik dinlerken şarkılar arasında geçiş yapabiliyorsunuz. Üzerindeki mode tuşu sayesinde üç farklı ses modu kullanabiliyorsunuz. Normal, Enstrümental ve Vokal. Hangi mod hoşunuza giderse onu kullanabilirsiniz.

Micro USB şarj noktası ile kutudan çıkan adaptörünü kullanarak şarj edebileceğiniz gibi, herhangi bir Micro USB uçlu kablo ile bilgisayarınızdan da şarj edebilirsiniz.

Tek şarj ile yaklaşık 7 saat kullanım yapabiliyorsunuz. Bekleme modunda ise 170 saate kadar çıkabiliyor bu süre.

Oldukça hafif olan ürünü çeşitli kampanyalarla online sitelerden veya Samsung’un mağazalarından alabilirsiniz. Teknoloji marketlerinde bulmak pek mümkün olmuyor.

Gelelim benim asıl sorunuma. Kulaklığı bilgisayar ile eşledikten sonra kulaklığı kullanmak için bilgsayardaki ses simgesine tıklayarak bluetooth kulaklığı seçiyorum. Bilgisayarın hoparlörlerini kullanmak istediğimde ise yine tek tıklama ile değişikliği yapabiliyorum.

Konfor arayanlar için güzel bir kulaklık alternatifi olabilir.