Güvenlik Duvarı (FireWall) Ne Kadar Gerekli?

Cosa Akıllı Kombi Kiti -1-
18 Aralık 2014
Apple HomeKit
Apple HomeKit Hayatımıza Neler Getirecek
16 Mart 2015
Tümünü göster

Güvenlik Duvarı (FireWall) Ne Kadar Gerekli?

İster çalışan, ister iş veren olalım, güvenlik duvarı denildiği zaman aklımıza ilk olarak “yasaklama” ve “izleme” kelimeleri geliyor. “Kim hangi siteye girdi?” “kim hangi sitede ne kadar zaman harcadı?” gibi sorular belki de bu konunun en çok sorulan sorularıdır. Oysa ki güvenlik duvarlarının asıl amacı, yasaklama ve izlemenin ötesinde daha çok “koruma” ve “verimliliği arttırma” olarak nitelendirebiliriz.

Fortinet
Güvenlik duvarı (FireWall) nasıl korur?

Çok basit bir ifadeyle güvenlik duvarı, bilgisayarınızı veya ağınızda bulunan ve internete bağlanabilen tüm cihazlarınızı internetten gelecek olan tehditlere karşı korur. Güvenlik duvarı bir bilgisayar yazılımı olabileceği gibi, tek başına çalışabilen ve üzerinde kendine ait bir işletim sistemi bulunan bir ağ ekipmanı da olabilir.

Virüs, Trojan, DDOS saldırısı gibi hemen hemen her gün karşılaşılan sorunların engellenmesi konusunda en etkili yöntem güvenlik duvarı kullanmaktır. Güvenlik duvarları ile iş ve zaman kaybının önüne geçildiği gibi, sahibi olduğunuz verilerin dış kaynaklar tarafından çalınması veya bozulmasının da önüne geçmiş olursunuz.

watchguardxtm2Güvenlik duvarı (FireWall) sadece koruma mı yapar?

Güvenlik duvarı, dışarıdan içeri gelen tehdit ve erişimleri engelleyebildiği/filtreleyebildiği gibi, içeriden dışarı çıkmak isteyen erişimleri de filtreleyip/raporlayabilir. Bu basitçe şu anlama gelebilir; hangi bilgisayar, hangi web sitesine ne zaman ve ne kadar süreyle gitti.

Koruma işlevi elbette ki hem iş verenin hem de çalışanın güvenliği açısından oldukça önemlidir. Filtreleme ve raporlama işlevi ise son zamanlarda ihtiyaçtan çok yasal bir zorunluluk haline gelmiş bir konudur.

5651 kanunu5651

2007 yılında kabul edilen “İnternet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesi” hakkındaki 5651 numaralı kanun gereği, küçük veya büyük tüm işletmeler, geriye dönük 2 yıl boyunca tüm internet trafiklerini, yine kanunun belirtmiş olduğu teknoloji ve yöntemlerle kayıt altında tutmakla yükümlü kılınmışlardır.

Basit bir anlatımla, onlarca bilgisayarın bulunduğu bir ortamda, bir kullanıcının bilerek veya bilmeyerek yasalara aykırı bir paylaşımda bulunması ve bu paylaşımı yapan internet erişiminin tespit edilmesi durumunda (ki bu işlem çok basittir), iş veren, bu paylaşımın hangi bilgisayardan yapıldığını ispat edemediği durumda suçlu ve sorumlu durumuna düşmektedir.

Kanunun detaylarını şu linkten takip edebilirsiniz.

Bu kanuna uygun raporların alınmasını sağlamak amacı ile mutlak suretle bir güvenlik duvarı ve bu güvenlik duvarı ile entegre çalışabilen, yasanın ön gördüğü şekilde bir raporlama sunabilen çözümlere gerek duyulmaktadır.

Yazının girişinde de bahsetmiş olduğum “koruma” ve “verimliliği arttırma” kavramlarının yanında güvenlik duvarı, iş verenin hem kendisini hem de çalışanlarını yasalar önünde koruyabilmesi için zorunlu bir ağ ekipmanı haline gelmiştir.

Şirketinizin ne tür bir güvenlik duvarına ve raporlama çözümüne ihtiyacı olduğunun “ücretsiz tespiti” ve gereğinde temini için benimle iletişim bölümünden irtibata geçebilirsiniz.