iLife – Bölüm 1

Mac’e program yüklemek
30 Ocak 2013
Mac’te ses ayarı yaparken hayatınızı kolaylaştıracak bir ipucu
7 Şubat 2013
Tümünü göster

iLife – Bölüm 1

Çoğu zaman bilgisayarda aktardığımız fotoğraflarımızı kategorize etmek ve aradığımız fotoğrafı kolayca bulabilmek sorun olur. Kendimize, fotoğraflarımızı derleyip toplayacak programlar bulmaya çalışırız. Bazen de bu fotoğrafları web üzerinde saklamayı ve kolayca paylaşmayı düşünürüz. Bu yazımızda iLife paketinin bir parçası olan iPhoto uygulamasına göz atacağız.

iPhoto

paylasim2

Dijital fotoğraf makinanız ne olursa olsun, çekmiş olduğunuz fotoğrafları bilgisayarınıza aktarmak için USB kablosunu bilgisayara takmanız veya eğer hafıza kartınız SD kart tipindeyse fotoğraf makinanızdan çıkarıp bilgisayara takmanız yeterli.

iPhoto fotoğraflarınızı tarayacak ve sizin için tarih sırasına göre guruplayacaktır. Tek bir tuşa basarak ta tüm fotoğraflarınızı bilgisayarınıza transfer edecektir. Peki herşey bu kadarla mı kalacak?

Yüzler

yuzler

iPhoto, Transfer etmiş olduğunuz fotoğraflardaki kişilerin yüzlerini otomatik olarak tanımaya başlayacak ve benzer yüzleri tespit ederek sizden bu yüzlere isim vermenizi isteyecek. Bir kişiyi isimle etiketledikten sonra her yeni fotoğraf aktarımından sonra o fotoğraftaki yüzleri tekrar tanıyacak ve ismini size sorarak kategorilendirmeye devam edecektir. Böylece aradığınız bir kişinin fotoğrafını bulmak için o kişinin ismini yazmanız yeterli olacaktır. İsmini yazdığınız kişiyle ilgili tüm fotoğrafları tek bir ekranda görüntüleyebileceksiniz.

Yerler

yerler

Çekmiş olduğunuz fotoğrafı nerede çektiğinizi hatırlıyor musunuz? Eğer GPS destekli bir kameranız varsa veya fotoğraflarınızı GEO TAGGING özellikli bir telefon ile çekmişseniz (geo tagging özelliği günümüzdeki pek çok akıllı telefonun sahip olduğu bir özelliktir) iPhoto fotoğrafların içine kodlanmış olan bu bilgileri okur ve fotoğrafın harita üzerindeki yerini tespit ederek işaretler. Bu şekilde çekmiş olduğunuz fotoğrafların yerlerini her zaman harita üzerinde görebilirsiniz.

Etkinlikler

Aktarmış olduğunuz fotoğrafları kategorilemek, benzer özellikteki fotoğrafların bir arada ve derli toplu görünmesi için oldukça önemlidir. Fotoğrafları aktarmaya başlamadan önce aynı grupta olmasını istediğiniz fotoğrafları seçerek bu fotoğraflara toplu bir isim verebilirsiniz. Böylece arkadaşınızın doğumgününde çekmil olduğunuz fotoğrafları kolayca bulabilirsiniz. Ya da çekmiş olduğunuz fotoğrafları tarih sırasına göre gruplayabilirsiniz.

Efektler

efektler

Çekmiş olduğunuz bir fotorağraftaki arkadaşınızın kıpkırmızı çıkan gözleri fotoğrafın tüm önemini silip atacaktır. Kırmızı göz sorununu düzeltmek için profesyonel fotoğraf işleme programlarına ihtiyacını kalmadan iPhoto’daki efektler bölümünde bir iki tıklama yapmanız yeterli. Ya da fotoğraflardaki parlaklık ve kontrast sorunlarını yine bir kaç tıklama ile ortadan kaldırmak çok kolay.